Sayfa: [1]
Yazdır
Gönderen Konu: İLKÖĞRETİMDE NOT SİSTEMİ DEĞİŞİYOR  (Okunma Sayısı 5942 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
ragipcavus
Üye
**

Karma: 0
Cinsiyet: Bay
Mesaj Sayısı: 50« : Ağustos 10, 2007, 11:50:21 ÖS »İlköğretimde not sistemi değişiyor

Lise öğrencilerine verilen notlarda, geçen yıl 100'lük sisteme geçen MEB, ilköğretim öğrencileri için de aynı sistemi uygulayacak

Bundan sonra hem lise hem de ilköğretim okullarında öğrencilere 100 üzerinden not verilecek. Öğrenciler daha önce sınavla iki kez bir üst sınıfa geçerken artık sınıf atlama bir kez yapılacak.

İlköğretimde de 100'lük not sistemine geçilmesi için hazırlanan yönetmelik değişikliği Talim ve Terbiye Kurulu'ndan geçerken onay için Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik'e gönderildi. 100'lük not sistemi bir puanın bile önem taşıdığı ÖSS ve Ortaöğretim Kurumları Sınavı (OKS) için özellikle önem taşıyor. Zaman Gazetesi'nin haberine göre, OKS için öğrencilerin ilköğretim, ÖSS için ise ortaöğretim başarısı hesaplanırken 5'lik sisteme göre 100'lük sistemin 'daha ayırt edici ve gerçek başarıyı gösterdiği' kaydediliyor. Diğer taraftan ilköğretim de sınıf atlama şartlarında değişikliğe gidildi. Ayrıca şimdiye kadar 1. sınıftan 7. sınıfa kadar öğrenciler sınavla bir üst sınıfa 'iki defa' atlayabilirken, bu yıldan itibaren sınıf atlama 1 ile 5. sınıf arasında ve sadece 'bir defa' yapılabilecek.

YAZILILARDA EN AZ 3 SORU SORULACAK

İlköğretim Kurumları Yönetmeliği'nde yapılan ve Resmî Gazete'de yayımlandıktan sonra yürürlüğe girecek değişikliğe göre öğretmenler yazılı sınavlar da artık 3'ten az soru soramayacak. Yazılı soruları ise ağırlıklı olarak bir önceki sınavdan sonra işlenen konulardan olacak. Öğretmenler sınavlardan önce sorularla birlikte bir cevap anahtarı hazırlamak zorunda olacak. Hazırlanacak cevap anahtarında her soruya verilecek puan da ayrıntılı olarak belirtilecek. 10 gün içinde açıklanacak olan sınav sonuçları, bu yıldan itibaren birinci, ikinci veya sonuncu gibi 'sıralamaya dayalı bir açıklama yapmadan' öğrencilere duyurulacak.

Yazılı sınavlara bir 'standart getirmek' için yapılan bir başka önemli değişiklik ise 'ortak sınavlar'. Görsel sanatlar, müzik, beden eğitimi ile teknoloji ve tasarım dersleri dışındaki derslerden her dönemde bir sınav okulda birlikte yapılacak. 'Öğretmenlerin işbirliği ve ortak değerlendirme yapabilmelerine imkan vermek üzere' düzenlenecek ortak sınavların soru ve cevap anahtarı, zümre öğretmenlerince hazırlanacak. "Seçmeli yabancı dil dersi" dışında seçmeli derslere not verilmeyecek.
Logged
yıldızların efendisi
yıldızların efendisi
Üye
**

Karma: 0
Mesaj Sayısı: 56


SENİ SEVDİM dE ÖlDüM AŞKIM


WWW
« Yanıtla #1 : Ekim 28, 2009, 06:28:51 ÖÖ »

teşekkürler
Logged

HaYaTıMa qiRen HerKEse,
Ya$anMış Her$eye,
TeşekkürLEr..
Büyüy0rumm SizinLE...
yusuf_mermer
Yeni Üye
*

Karma: 0
Mesaj Sayısı: 9


« Yanıtla #2 : Kasım 30, 2009, 04:21:38 ÖS »

bu sistem çok iiii
Logged
BİTLİSLİ
Üye
**

Karma: 6
Mesaj Sayısı: 86


« Yanıtla #3 : Ocak 02, 2010, 12:00:33 ÖS »

bilgi paylaştığın için tşk Gülümseme
Logged
Merve Şahin
Yeni Üye
*

Karma: 0
Mesaj Sayısı: 1


« Yanıtla #4 : Mart 21, 2016, 08:13:17 ÖS »

Verdiğiniz bilgi sayesinde not sistemi hakkında işime yarar bilgiler öğrendim.Teşekkürler..
Logged
Kader Özdemir
Yeni Üye
*

Karma: 0
Mesaj Sayısı: 1


« Yanıtla #5 : Mart 21, 2016, 08:23:39 ÖS »

Gelecek nesil öğretmenleri için faydalı bir bilgi olmuş.Teşekkürler..
Logged
Etiketler:
Sayfa: [1]
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer: